CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Thajské království - „Země úsměvů”

Vlajka Thajska                  Znak Thajska

Zřízení

Konstituční monarchie v čele s králem.

Thajsko se rozděluje na pět oblastí

Severní, Severovýchodní, Centrální, Východní pobřeží, Jižní Thajsko. Není to administrativní rozdělení. Všechny tyto oblasti se liší klimatem, přírodními podmínkami, historií a tradicemi.

Klimatické podmínky

Thajsko lze navštěvovat celoročně, avšak nejlepší doba na návštěvu je v chladném období od listopadu do dubna.

Horké období - teplota přesahuje 40 °C, je nejlepší zdržovat se na plážích. Trvá od dubna do června.

Deštivé období - obvykle nastává mezi červnem a srpnem a vrcholí v září nebo říjnu.

Chladné období - je doba vhodná pro návštěvu země,ačkoliv i v tuto dobu mohou teploty během dne vystoupit na 30 °C.Zdejší nádherné vodopády mají dostatek vody a Severní Thajsko je v plném květu.

Vízová povinnost

Informace najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu.

Očkování

Informace o povinném očkování najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A, B.

Bezpečnost

Při troše opatrnosti a zdravém rozumu se v Thajsku do potíží nedostanete. Nejvíce nepříjemností (např. ztráta dokladů), špatných zážitků, zranění (např. z jízdy na motorce) se děje ve spojení turisty s alkoholem. Thajsko je bezpečná země a na bezpečí turistů zde dohlíží zvlášť ještě turistická policie.

V Bangkoku a větších městech existuje řada nemocnic a zdravotnických zařízení (zejména soukromých) na velmi vysoké úrovni, ve kterých většinou není problém domluvit se anglicky.

Na většinu méně závažných zdravotních potíží lze zakoupit většinu léků v místních lékárnách volně bez receptu.

Peníze a bankomaty

Thajskou měnou je thajský baht (THB). Jeden baht se dělí na 100 satangů. Bankovky jsou v hodnotě 20 B (zelená), 50 B (modrá), 100 B (červená), 500 B (fialová), 1000 (hnědá). Jsou krásně barevně odlišné což usnadňuje orientaci s penězi při vydávání či přijímání.

Po celém království je možný výběr peněz z bankomatu.

Náboženství

Theravádový Buddhismus je hlavním náboženstvím země. Hraje velikou úlohu v životě Thajců. Spíše než náboženství je to životní styl. Je zde přes 30 000 tisíc nádherných chrámů.

Při návštěvě buddhistických chrámů je třeba zachovávat náležitou úctu - vhodné oblečení - dlouhé kalhoty po kolena, zakrytá ramena a paže. Před vstupem do chrámu se musí každý zout.

Menšinovým náboženstvím je islám.

Sošky Buddhů Lidé lepí zlaté lístky na sošky Buddhů. Ayutthaya Buddha má sklopené oči. Člověk by měl nejprve hledět na své počínání. Bohové spolu s démony podpírají chrám 

Královská rodina

Nejhorší urážkou, které se můžete dopustit, je hovořit nepěkně o příslušnících královské rodiny. V žádné domácnosti nechybí králův obraz a král je považován za duši národa. V divadle a kině se hraje královská hymna na počest krále, při které se musí každý postavit.

Dvakrát denně se hraje thajská hymna na veřejnosti v televizi a rozhlase - v 8°° a v 18°°. Thajci se na plno místech (tržiště, autobusové nádraží) zastaví a vzdávají hold.

Thajský král Rama IX - Král Bhumibol Adulyadej Současný thajský král Ráma X. Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun 

Společenské chování

Thajci se nezdraví podáním ruky, ale projevují díky, úctu, vděčnost či omluvu pozdravem wai se sepnutýma rukama s lehkým úklonem hlavy. Dávat fyzicky najevo náklonnost je přijatelné spíše mezi přáteli stejného pohlaví než mezi milenci, ať už hetero nebo homosexuálními.

Thajci nemají rádi, když se někdo rozčiluje a dává najevo nespokojenost. "Mai pen rai" častá fráze při setkání s problémy - „to nic“, „nic se neděje“, A výraz sanuk, vyjadřující snahu o zachování pohody a dobré nálady v každé situaci.

Lidské tělo

Když se jdou Thajci koupat, vstupují do vody úplně oblečeni a koupání nahoře bez nebo bez plavek považují za naprosto nepřípustné.

Podle staré hindské víry je hlava nejposvátnějším místem na těle a nohy se považuji za nečisté. Není proto vhodné dotýkat se hlavy jiné osoby, mířit chodidly na někoho – např. při společném stolování (Thajci rádi stolují na zemi)a v chrámu se nesmí sedět tak, aby nohy směřovaly k Buddhově soše.

Před vstupem do chrámů i do soukromých příbytků se každý musí zout. Obuv se považuje za nejvíce nečistou.

Thajci, pohoda a úsměv patří dohromady

Země úsměvů, tak se Thajsku přezdívá. Thajci jsou velice příjemní, umí navodit pohodovou atmosféru. S úsměvem, pro ně tolik typickým, se setkáte všude. Je velice příjemné potkávat lidi, kteří se na vás usmívají, řidiči, personál restaurace, lidé na ulici.

Budete-li se smát, budou se smát i ostatní, budete-li brečet, budete brečet sami.

Thajci jsou velmi hrdí na fakt, že jejich země nebyla na rozdíl od mnoha sousedů, nikdy kolonizována. Thajsko bylo vždy pod vládou Thajců.

V Thajském království v současné době žije přes 66 miliónů obyvatel. Přibližně 75 % obyvatelstva tvoří Thajci. K národnostním menšinám žijícím v Thajsku patří zejména Číňané (asi 15 %) a Khmerové (1 %), kteří se však již asimilovali s místním obyvatelstvem a v převážné většině se považují za Thajce. Dále Malajci (3,5 %), kteří jsou z velké části muslimského vyznání a udržují si proto svou národní identitu. Ve větších městech žijí rovněž nepočetné komunity Indů. Na severu země žijí příslušníci různých horských kmenů.

Úředním jazykem v zemi je thajština. Příslušníci místní čínské komunity používají vedle thajštiny svého mateřského jazyka. V Bangkoku, velkých turistických centrech a ve větších městech ovládá část obyvatelstva angličtinu.

Thajci, pohoda a úsměv patří dohromady Thajci, pohoda a úsměv patří dohromady Thajci, pohoda a úsměv patří dohromady Thajci, pohoda a úsměv patří dohromady Thajci, pohoda a úsměv patří dohromady 

Doprava

Doprava

Bangkok - Autobus místní hromadné dopravy Tímto krásným vozítkem se svezeme při návštěvě chrámů bývalého hlavního města Siamu - dnešního Thajska - Ayutthaya Tímto krásným vozítkem se svezeme při návštěvě chrámů bývalého hlavního města Siamu - dnešního Thajska - Ayutthaya Rikša – Nakhom Pathom 

Jídlo a pití

Restaurace nabízejí velký výběr lahodných pokrmů, do kterých se přidávají čerstvé ingredience. Citronela, bazalka, limetková šťáva, kokosové mléko.

Takovým základním jídlem je výborné Khao pat khaj. Kuře s rýží a zeleninou. Nemusíte mít strach. Já sám pálivé jídlo jist nemohu a bez problémů se najím všude. Thajci mají rádi velmi pálivé jídlo (např.polévku Tom Yum), ale pro vás ho připraví nepálivé. A pak už je jen na vás, jak si jídlo dochutíte. Je zde též velká nabídka evropských jídel – např. špagety, pizza, steaky, sandwiche, hamburgery,opékané kuřecí nebo vepřové maso. Na své si přijdou i vegetariáni.

Pro milovníky mořských plodů je, zvláště u moře, nabídka veliká. Stačí si vybrat čerstvě uloveného mořského živočicha a personál vám ho připraví.

Na ulici nebo tržišti si můžete dát čerstvě vymačkanou šťávu z citronu či pomeranče. Ovocný koktejl z banánů, papáji či ananasu. Skvěle osvěží čerstvé kokosové mléko, kdy prodavač odsekne špičku kokosu a do otvoru strčí brčko. Výborně osvěžující je také šťáva z cukrové třtiny s limetkou a ledem.

Pivo - Chang nebo Singha piva, která jsou silnější, než jsme z Čech zvyklí, chutnají ale velmi dobře.

Sladkosti - ochutnejte šťavnaté mango společně s rýží politou kokosovým mlékem. Mňam!

Prodavač zmrzliny Ryby na dřevěném uhlí Kuřata na špejli. Výborná záležitost Pojízdný stánek, který krouží po městě či venkově nabízí třeba kuře na špejli. Kuře se v Thajsku dá koupit úplně všude a dáte si ho jen tak na stojáka u stánku nebo s rýží a zeleninou. Posadíte se na stoličky, pochutnáváte si a přitom pozorujete ruch na ulici okolo vás Pojízdný stánek, který krouží po městě či venkově nabízí třeba kuře na špejli. Kuře se v Thajsku dá koupit úplně všude a dáte si ho jen tak na stojáka u stánku nebo s rýží a zeleninou. Posadíte se na stoličky, pochutnáváte si a přitom pozorujete ruch na ulici okolo vás 

Aktivity

Svezeme se na slonu, navštívíme show, kde sloni hrají fotbal a malují. Vydáme se za horskými kmeny nebo do pralesa pozorovat různorodou flóru a faunu.

Dobrodružství spojené s jízdou na kanoi nebo na raftu.

Můžete si zašnorchlovat nebo objevovat krásy podmořského světa s kyslíkovým přístrojem.

Vyplout do vod andamanského moře s místními rybáři, vyrazit lodí na výlet po mořské hladině k početným ostrovům nebo nasednout na motorku a prohlédnout si okolí.

Za vzrušením půjdeme do jednoho z místních barů, zápaříme na nekončících plážových párty.

Navštívíme tolik oblíbený thajský box .

Slon je symbolem štěstí Páreček by nebyl? Slon je symbolem štěstí. Budete si moci udělat fotku se sloním krasavcem:-). Svezte se na slonu, koupíte si před jízdou cukrovou třtinu či banány pro věčně hladový chobot 

Thajská masáž

Jedná se o uvolňování toků energie. Masíruje se na energetických drahách, tzv. meridiánách. Práce tlakovými technikami na meridiánách se kombinuje více či méně s natahováním a protahováním těla. Není jednotná a stanovená sestava, každý masér provádí masáž odlišně. Maséři pracují při tradiční masáži podle map těla. Které můžete vidět v chrámu Wat Pho v Bangkoku, který byl první thajskou universitou a dosud je významným centrem medicíny. Je zde též možno absolvovat masérský kurz.

Thajská masáž. 

Noční život

V každém menším či větším městě, na venkově i na ostrovech se setkáte s podniky, které nabízejí zábavu do ranních hodin. Jak samotní Thajci se rádi baví, tak je zde spousta podniků pro turisty. Je možné navštívit podniky, kam chodí jen "farang" – označení pro cizince nebo zábavy, kde je velká většina Thajců. Součástí je karaoke nebo velice povedené travesti show. Nejznámějšími místy pro noční zábavu jsou Bangkok, Chiang Mai, Pattaya, Ostrovy Koh phan gan a Phuket.

Na pláži Had rin na ostrově Koh phan gan se pokaždé za úplňku schází několik tisíc lidí. Na pláži jsou výborné fireshow programy. Vedle sebe celá řada podniků hraje různé styly muziky, popíjíte několika barevnými brčky z bucketu - plastového kyblíku thajskou whisky, společně s kolou a redbulem, tancujete na pláži…

Dalším místem, turisty hodně vyhledávaným, je Pattay. Zde najdete tzv. Walking street - ulici, kde nejezdí auta. S desítkami barů, klubů, erotických masážních salónů a diskoték, které jsou otevřeny až do ranních hodin.

Bangkok - ulice Soi Cowboy, Nana, Patpong se spoustou barů, show a masážních salonů.

Sexuální průmysl se začal rozvíjet během vietnamské války, kdy Američané vybudovali po Thajsku sedm vojenských základen. Touha po zábavě vedla ke vzniku čtvrtí s červenými lucernami, do kterých se za vidinou tučného výdělku začaly stahovat ženy z okolních vesnic. V polovině 70. let se základny vylidnily, avšak prázdná místa po vojácích brzy zaplnili turisté přilákáni reklamou. Sexuální průmysl se natolik rozrostl, že se stal součástí thajské ekonomiky.

Mnozí muži ze všech vrstev si vydržují milenky, kterým se říká vedlejší manželky. Manželka se má ctít jako vzácná Buddhova socha v chrámu – měla by být uctívána a postavena na oltář, zatímco vedlejší manželka je amulet, který se dá všude nosit s sebou. Kdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit vedlejší manželku, volí levnější alternativu - prostitutku.

Walking street. Pattay  Pattaya Po par pivech  a clovek by nepoznal ...a stava se to. Po travesti show se foti s turisty,samozrejme ze za nejaky  ten peniz a kdyz ho nedostanou ,protoze nekteri si mysli ze za show zaplatili dost penez ,tak si o nej  umeji durazne rici. 

Thajské království

Thajsko je rozděleno na 75 provincií a samosprávný Bangkok. Hlavním městem je od r. 1782 Bangkok (Krungthep) s cca 12 mil. obyvateli.

V Thajsku je časový posun v době letního času +5 hodin, v době zimního času +6 hodin.

Orchidejová farma Orchideje Strom, který chrání chrámy před zlými duchy. Květ nádherně vonní Návštěva dílny řezbářů 

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu