CestyAsie.cz

JIHOVÝCHODNÍ ASIE - INDOČÍNA

Kambodžské království

Vlajka Kambodži                  Znak Kambodži

Zřízení

Kambodža je konstituční monarchií.

Kdy se vydat

Kambodža leží v tropické oblasti. Rozlišují se tu dvě odlišná období.

Období sucha od listopadu do května, kdy zde prší jen velmi málo. Tato část roku se ještě dělí na dvě sezóny. Chladnější sezóna (listopad-únor) teploty jsou dostatečně nízké na výpravy do chrámů a za dalšími zajímavostmi a zároveň je dost teplo na slunění na pobřežních písečných plážích.Teplá sezóna (březen-květen) teplota stoupá až na 35°C.

Období dešťů je od června do října. Jihozápadní monzuny přicházející z Thajského zálivu přináší celé zemi déšť. Déšť není nepřetržitý, největší množství srážek spadne většinou během pozdního odpoledne a navečer. Kambodžská příroda hýří barvami a chrámy Angkoru si budete moci prohlédnout téměř o samotě. V tomto období navštěvuje zemi o poznání méně zahraničních návštěvníků.

Vízová povinnost

Informace najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu.

Očkování

Informace o povinném očkování najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí nebo u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A, B.

Bezpečnost

Pokud budete dodržovat základní pravidla bezpečnosti a řídit se zdravým rozumem, tak se do potíží nedostanete. V místech turisty navštěvovaných se setkáte s žebrajícími dětmi, postiženými lidmi nebo někým, kdo vám bude nabízet nějakou službu (třeba vyčistit boty) či nějaký suvenýr. Nejlepší je si daného člověka vůbec nevšímat, on po chvíli o vás ztratí zájem a odejde.

Peníze

Kambodžskou měnou je riel. Bankovky jsou v hodnotě 100, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 50 000 a 100 000 rielů. Kovové mince nejsou v oběhu. Za většinu věcí a služeb (koupě suvenýrů, v restauracích, doprava) je možné platit americkým dolarem. Je proto dobré si před cestou do země zajistit dolary v bankovkách menších hodnot. U Thajských hranic lze též platit thajským bahtem.

Náboženství

Theravádový Buddhismus je hlavní náboženství země. Mezi lidmi se stále udržuje tradice v uctívání duchů (animismus) a zesnulých předků. Nejrozšířenějším menšinovým náboženstvím je islám.

Současný Kambodžský král

Norodom Sihamoni je od roku 2004 kambodžským králem a jediný vládnoucí monarcha, který hovoří plynně česky. Narodil se 14. 5. 1953. V květnu 1962 se jeho otec Norodom Sihanouk obrátil na tehdejšího československého prezidenta, se žádostí zda by jeho syn mohl pokračovat ve svém vzdělání v Československu. Žádosti bylo vyhověno a mladý princ přijel v červnu téhož roku do Prahy. Absolvoval základní školu v Ostrovní ulici s rozšířenou výukou jazyků, studoval balet na Pražské konzervatoři. V Praze žil až do roku 1975.

V roce 2006 obdržel čestné občanství hlavního města Prahy.

Norodom Sihamoni 

Jídlo, pití a místní speciality

Nejlevněji a mnohdy velice chutně se dá najíst u pouličních prodejců nebo na tržištích. Prodejce na nich najdete po celý den a mnoho tržnic má otevřeno dlouho do noci. V restauracích kam chodí převážně místní, můžete ochutnat jídla připravená podle tradičních kambodžských receptů. Objednat si můžete – kuře, vepřové či třeba žabí stehýnka na pánvi se zázvorem, jarní cibulkou a česnekem. Hovězí nebo krabí maso se zeleninou s rýží nebo nudlemi.

Pečené kuře na dřevěném uhlí a stejně připravenou mořskou či sladkovodní rybu dostanete kdekoli po celé zemi.

V místech navštěvovanými turisty je spousta podniků nabízející francouzskou, japonskou a evropskou kuchyni - pizza, sandwiche, opékané maso.

V Kambodži lze koupit v pekařstvích pečivo podobné evropskému. Nabídka čerstvého pečiva a sladkostí je široká.

Kokosový ořech - kokosové mléko výborně osvěží a dodá energii. Prodavačka odsekne vršek, dovnitř strčíte brčko... Po vypití se ořech rozsekne a vyjí se dužina Pavouci jako místní lahůdka. Jen to tělíčko není moc dobré.  Ochutnat na tržištích můžete taky pěkně propečené brouky, kobylky, červy a v restauracích želví, hadí maso a/nebo maso z varana Pavouci jako místní lahůdka. Jen to tělíčko není moc dobré.  Ochutnat na tržištích můžete taky pěkně propečené brouky, kobylky, červy a v restauracích želví, hadí maso a/nebo maso z varana 

Chrámy Angkoru

Angkor srdce obrovské říše khmérů, která v Indočíně vzkvétala mezi 9-13 stol. Khmérští králové byli obratní a bojovní panovníci. Vystavěli mohutné chrámy, které byly symboly mytické hory Meru.

Z Angkoru velkého hlavního města složeného z mnoha čtvrtí s vodními plochami, spleť kanálů, chrámů, dřevěných a bambusových staveb s davy lidí a zvířat přežily jen chrámy zahalené bujnou vegetací, jež podtrhuje tajemnou atmosféru dávných dob.

Angkor Wat. Chrám zasvěcený roku 1150 hinduistickému bohu Višnu Jedna z pěti bran Angkor Thomu Vytesané nádherné motivy Postavy z eposu Ramajána. Hindský epos pojednává o střetu dobra se zlem 

Phnompenh

Hlavní město Kambodže. Navštívíme zde Stříbrnou pagodu a Královský palác - oficiální sídlo panovníka. Národní muzeum s nesmírně cennou sbírkou soch a artefaktů.

Bývalou střední školu, kde v letech 1975-1979 Rudí Khmérové zřídili věznici známou pod označením S-21.

Projdeme se po bulvárech lemované koloniálními budovami nebo nábřeží, kde je spousta restaurací a barů, kde se schází za večera místní obyvatelé.

Phnompenh je nejlepší místo k nakupování. Nabízí bezpočet zajímavým zbožím přeplněných tradičních tržnic se starožitnými předměty,oblečením, klenoty a šperky, hedvábím, dřevořezbami a soškami z mramoru, řemeslnými výrobky z dílen,kde je vyrábí handicapovaní občané.Koupí výrobku je podpoříte.

Je zde několik míst, kde si můžete zajít za pár dolarů na masáž, kterou provádí nevidomí maséři. Masér začne s masáží hlavy a postupně skončí po hodině u prstů vašich nohou. Budete se cítit znovuzrozeni.

Trůnní sál pro korunovaci nového panovníka a královské oslavy Vnější zeď královského paláce je natřena žlutě a bíle. To jsou barvy reprezentující dvě hlavní náboženství Kambodže - buddhismus a hinduismus Královský palác Královský palác 

Sihanoukville

Strávíte uvolněné chvíle procházkami po písečných plážích či v lehátku s oblíbenou četbou, budete u toho upíjet kokosový koktejl. Nebo se vydáte na moře na výlet lodí objevovat podmořský svět.

Sihanoukville Sihanoukville Sihanoukville 

Kambodžané

V Kambodži v současné době žije přes 14 milionů obyvatel. Více než 90% tvoří Khmérové. Mezi nejpočetnější národnostní menšiny patří Vietnamci (přibližně 5 %), Číňané (3 %), Čamové a různé domorodé kmeny.

Úředním jazykem je khmerština. Lze se dohovořit anglicky a částečně francouzsky.

Čekání na telefon. Vedro toho moc v nejteplejších měsících nedovoluje Kambodžané jsou hodně tmavý Malá prodavačka suvenýrů. Všude spousta dětských úsměvů, které tolik potěší  Nádherné úsměvy. Dům na kůlech. Poskytuje ochranu před hlodavci, divokou zvěří a velkou vodou. Zajištuje  lepší větrání. Obyvatelé domu se schovají pod dům před ostrým sluncem, chovají zde domácí zvířata, nebo tento prostor používají jako sklad 

Kambodža

Území Kambodži tvoří převážně rovinatá krajina se zemědělskými plochami ,ale setkáte se tu i rozlehlými kopocovitými oblastmi.

Jezero Tonle Sap ležící téměř v samotném středu země je největší sladkovodní jezero v jihovýchodní Asii.Je spojené s Mekongem řekou Tonlesap. Při vysokém stavu vody v Mekongu část jeho vody postupuje do jezera a se začátkem suchého období se voda vrací do Mekongu.

Na západ od hlavního města Phnompenhu narazíte na Kardamomové hory s nejvyšší horou Kambodži Phnom Rual (1813 m). Na východě tvoří mohutná řeka Mekong přirozený předěl, za nímž se do výše zvedají hustým porostem pokryté hory Rattanakiri a Mondulkiri.

Mořské pobřeží je dlouhé přes čtyřista kilometrů.

Je-li ráno bez mráčku, není kabiny potřeba  Buvol má hodně velkou cenu Výroba lodí pomocí šikovných rukou a ručního nářadí Výroba lodí pomocí šikovných rukou a ručního nářadí 

Copyright (c) 2015 CestyAsie.cz | Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv šíření je bez svolení autora zakázáno. Mapa webu